Istotne atuty i charakterystyka asortymentu współczesnych plecaków taktycznych

Używany od czasów starożytnych plecak wojskowy, znany również jako tornister wojskowy, różni się od plecaka cywilnego tak zwanymi cechami „taktycznymi” (zgodność z MOLLE – Modular Lightweight Load-bearing Equipment – miejscem na zbiornik hydracyjny itp.).
Dziś każdy żołnierz jest wyposażony w co najmniej jeden plecak wojskowy zaprojektowany specjalnie z myślą o różnych misjach, z którymi przyjdzie mu się zmierzyć. Chociaż ten typ plecaka został zaprojektowany do użytku profesjonalnego, nierzadko zdarza się, że użytkownik chce go zmienić, aby sprostać specyficznym wymaganiom misji lub dlatego, że wybrany model wydaje się być lepiej dopasowany do jego typu ciała.
Podobnie, jak w przypadku wielu elementów wyposażenia osobistego, plecak, który nie jest dostosowany do wymagań misji, może stać się ciężarem dla użytkownika i może okazać się, że jego posiadanie będzie katastrofalne w skutkach podczas operacji.
Niestety, wybór odpowiedniego plecaka taktycznego może być skomplikowanym zadaniem, biorąc pod uwagę nadmiar modeli dostępnych obecnie na rynku bagażu wojskowego. Dlatego należy przeanalizować najczęściej spotykane opcje taktyczne i kilka wskazówek, które pomogą nam wybrać najbardziej odpowiedni plecak taktyczny przystosowany do konkretnych misji.


Aby właściwie wybrać plecak taktyczny, powinno się rozważyć trzy rzeczy w kolejności:
– jego objętość (mierzona w litrach),
– materiał, z którego został wykonany,
– właściwości techniczne plecaka.


Zróżnicowane rozmiary plecaków taktycznych


Rozmiar jest pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zaopatrywaniu się w plecak taktyczny, ponieważ pomaga on określić teoretyczny czas użytkowania plecaka podczas misji. Mierzona najczęściej w litrach objętość plecaka taktycznego może wynosić od 5 do maksymalnie 120 litrów (oczywiście zdarzają się wyjątki w postaci plecaków o pojemności większej niż 120 litrów), ale powyżej pewnej objętości uważa się, że plecak zawiera więcej wad niż zalet.
Obecnie wyróżnia się trzy główne kategorie plecaków, plecaki 12-godzinne lub plecaki EDC, plecaki 24-godzinne lub jednodniowe oraz plecaki 72-godzinne lub 3-dniowe.


Plecak EDC


Plecaki EDC (Every Day Carry) są małymi plecakami taktycznymi zaprojektowanymi tak, aby pomieścić tylko niezbędne przedmioty, których potrzebujemy w ciągu przeciętnego 12-godzinnego dnia pracy. Plecaki EDC mają z reguły pojemność od 5 do 35 litrów.


Plecak na 1 dzień


Plecaki na 1 dzień są średniej wielkości plecakami o pojemności od 35 do 65 litrów. Ten typ plecaka wojskowego pozwala na przenoszenie całego wyposażenia potrzebnego na 24-godzinną misję.


Plecak 3 dniowy


Plecaki 3 dniowe są dużymi plecakami taktycznymi o pojemności ponad 65 litrów i służą do przenoszenia całego wyposażenia potrzebnego na 72-godzinną misję.

Najczęściej stosowane materiały


Prawie wszystkie plecaki taktyczne wykonane są z tkaniny poliamidowej ripstop, zwanej również nylonem ripstop. Jest to bardzo wytrzymały materiał, który jest wyjątkowo odporny na rozdarcia, nawet gdy jest mokry, a ponadto jest wodoodporny, dzięki czemu bardzo dobrze odprowadza wilgoć.
To, co różni poszczególne modele, to grubość zastosowanej tkaniny. Mierzona jest ona w denierach (jednostka gęstości liniowej włókien syntetycznych), im wyższa liczba denierów tym grubsza, a więc mocniejsza tkanina, ale też cięższa. Podobnie jak w przypadku kamizelek SMB generalnie plecak wojskowy wykonany z nylonu 500D będzie odpowiedni do większości misji w terenie, ale jeśli chcemy zaopatrzyć się plecak bardziej wytrzymały, powinniśmy zdecydować się na nylon 1000D lub wyższy.

Parametry techniczne


Istnieją dziesiątki, jeśli nie setki, cech technicznych, które różnią się w zależności od plecaka, a każdego roku producenci konkurują ze sobą, aby stworzyć nowe rozwiązania techniczne w dziedzinie bagażu taktycznego. Aby ułatwić dokonanie wyboru, można pogrupować najpopularniejsze cechy techniczne na trzy podkategorie: rozkład obciążenia, rodzaj otwierania i dostęp do zawartości oraz system przechowywania.


Rozkład obciążenia


Podczas gdy plecak cywilny jest przeznaczony przede wszystkim do zwykłego przenoszenia ładunku, plecak taktyczny jest projektowany zarówno pod kątem jego nośności, jak i rozłożenia ciężaru, ponieważ nieprawidłowe rozłożenie wyposażenia bez wątpienia doprowadzi do dużego zmęczenia, co może skutkować nawet poważnymi obrażeniami.
Dlatego jest absolutnie konieczne, aby zrozumieć, jak prawidłowo nosić sprzęt. Istnieje kilka cech rozkładu obciążenia w plecakach taktycznych i sposobów, które pozwalają efektywnie z nich korzystać.


Konstrukcja


Stelaże rozkładają ciężar plecaka przenosząc go z ramion na biodra, dzięki czemu obciążenie rozkłada się równomiernie na całe plecy, co zapewnia wygodę i komfort noszenia.


Szelki i paski


Szelki i paski stanowią podstawowy element każdego plecaka, niemniej jednak istnieją różne rodzaje pasków i szelek, które mogą wpłynąć na ergonomię plecaka wojskowego.

Rodzaje otwierania


Sposób dostępu do zawartości plecaka taktycznego jest równie ważny jak jego wytrzymałość czy rozłożenie ciężaru, ponieważ może, ale nie musi, być przeszkodą podczas działań. Najczęstsze rodzaje otwierania to:
– otwarcie na klapy
Rozszerzony otwór pozwala na łatwy i natychmiastowy dostęp do zawartości każdej komory plecaka. Idealny do utrzymania porządku, dzięki szerokim otworom pozwala na oddzielenie dużych i małych przedmiotów,
– dostęp poprzez Clamshell
Dostęp typu Clamshell posiada trójstronne otwarcie zapinane na zamek błyskawiczny z jedną stroną przymocowaną do podstawy plecaka, która działa jak zawias,
– górny dostęp pionowy
Otwory w górnej części pozwalają na wyjęcie rzeczy osobistych od góry w dół. Ten rodzaj dostępu gwarantuje, że zawartość plecaka nie zostanie przypadkowo rozrzucona, dopóki torba pozostaje w pozycji pionowej,
– dolny dostęp pionowy
Inny wariant pionowego otwierania, który pozwala na łatwy dostęp do sprzętu znajdującego się w dolnej części plecaka bez naruszania reszty zawartości,
– Y-dostęp
Otwarcie w kształcie litery Y (lub 3-zip) umożliwia otwarcie całego przodu plecaka w celu szybkiego dostępu do jego zawartości,
– dostęp z boku
Boczny dostęp jest idealny, gdy chcemy chwycić coś z dna plecaka, nie narażając innego sprzętu. Plecaki taktyczne z bocznym otwarciem można obrócić i otworzyć jak torbę na ramię, aby uzyskać szybki dostęp.


System przechowywania


Kolejnym aspektem, którego nie można pominąć w plecaku taktycznym jest system przechowywania. Niezależnie od modelu czy marki mamy do dyspozycji liczne przegródki i kieszenie oferujące optymalny system przechowywania, a najczęstsze z nich to:
– główna komora
Jest to największa część składająca się na plecak. Zazwyczaj dostępna przez zamek błyskawiczny główna komora zawiera najważniejszy lub największy sprzęt,
– komora dodatkowa
Znajduje się z reguły z przodu plecaka i jest to druga co do wielkości komora w plecaku. Służy do wyznaczenia granicy między najważniejszym (lub nieporęcznym) sprzętem a drugim co do ważności wyposażeniem,
– kieszeń na zapas wody
Z pewnością jedną z najważniejszych cech plecaka taktycznego jest komora na zbiornik z wodą. Otwór w górnej części plecaka pozwala na wyjęcie rurki systemu hydracyjnego z worka na wodę,
– komora na broń
Najczęściej zarezerwowana dla tajnych służb policyjnych, a ponieważ noszenie kabury z plecakiem może być trudne, ta dyskretna kieszeń jest specjalnie zaprojektowana, aby pomieścić broń,
– kieszeń administracyjna
Ta kieszeń z przegródkami często jest umieszczona na górze lub z przodu plecaka i służy przede wszystkim do przechowywania dokumentów, długopisów i innych tego typu przedmiotów,
– komora na komputer
Jak sama nazwa wskazuje, ta komora jest specjalnie zaprojektowana do przechowywania laptopa lub tabletu cyfrowego. Należy jednak sprawdzić wymiary komory i wymiary komputera, aby uniknąć problemów.


Podsumowanie


Jak widać, każdy plecak wojskowy ma swoje własne właściwości techniczne, a jego dobór będzie zależał od określonego rodzaju misji. Aby uniknąć kłopotliwego wyboru spośród wielu plecaków taktycznych dostępnych na rynku, należy wziąć pod uwagę trzy kwestie:
1, Jaki będzie teoretyczny czas trwania misji (12h, 24h, 72h)?
2. Czy potrzebujmy plecaka z nylonu 500D czy 1000D?
3. Jakie cechy techniczne powinny być preferowane dla konkretnej misji?